Princip zabezpečení

ilustrační fotografie

Nedílnou součástí je zabezpečovací ústředna, ke které se připojují ostatní komponenty ať už drátové nebo bezdrátové (např. pohybová čidla, klávesnice, požární hlásiče atd.). Na základě stavu detektorů ústředna analyzuje funkci a rozhoduje o vyhlášení poplachu. Tato ústředna se umísťuje zpravidla uvnitř objektu.

ilustrační fotografie

Moderní systém se ovládá klávesnicí pomocí které zadáte kód, nebo pomocí klíčenky či karty. Tyto možnosti lze kombinovat (přiložit klíčenku a ještě potvrdit heslem) a tím zvýšit úroveň zabezpečení. Díky klávesnici lze zajistit objekt celý nebo po částech.

ilustrační fotografie

Pro kvalitní ochranu vnitřních prostor před narušiteli se používají především infrapasivní snímače (tzv. PIR snímače). Tyto detektory jsou schopny na základě analýzy teplot v místnosti spolehlivě detekovat pohyb člověka v prostoru. Pro různé aplikace se používají PIR snímače s odlišnou charakteristikou, například vhodné pro standardní prostory, pro dlouhé úzké chodby nebo snímače imunní menším živočichům. Pro detekci rozbití skleněné výplně se dnes používají akustické detektory rozbití skla. Tyto snímače jsou umístěny v místnosti, kde jsou skleněné výplně, a jsou schopny vysoce přesně detekovat rozbití skla.

ilustrační fotografie

Venkovní sirény mají za úkol přilákat v případě poplachu pozornost kolemjdoucích. K tomu účelu bývá výkonná siréna doplněna intenzivním blikačem. Při jejím výběru je nutné dbát na důkladné mechanické provedení. Nejmodernější sirény skrývají pod venkovním plastovým pláštěm chránícím před povětrnostními vlivy ještě další ocelový kryt. Samozřejmostí je také použití vlastního vnitřního akumulátoru, který dovede napájet sirénu v okamžiku, kdy se pachatel pokusí sirénu odpojit od vedení k ústředně nebo přímo odtrhnout ze zdi.

ilustrační fotografie

Rizik pro vznik požáru je mnoho (vady spotřebiče, elektroinstalace či jiné skryté vady a poruchy, přírodní živly). Nejnebezpečnější jsou případy, kdy k požáru dojde v noci, když všichni spí. V takovou chvíli navíc lidský čich není schopen kouř zaznamenat. Požárům zcela stoprocentně předcházet nemůžeme, můžeme se však dobře chránit. Z těchto důvodů také vznikla nová vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, která nabývá účinnosti od 1. července 2008. Vyhláška stanoví požadavky pro navrhování a provádění nových staveb. Proto je detektor kouře nepostradatelný v takovýchto systémech. Detektor v sobě kombinuje optický senzor kouře se snímačem teploty. Má zabudovanou sirénu pro lokální varování a testovací tlačítko.

ilustrační fotografie

Aby byl zabezpečovací systém dokonalý a mohl nám hlásit stav objektu kamkoliv a kdykoliv je nutné jej doplnit o GSM modul, který se o všechno postará. Doručí Vám SMS nebo Vás prozvoní když bude objekt narušen. Vy zase budete moci systém ovládat přes SMS posílané na zabezpečovací ústřednu. Montuje se do skříně ústředny, zapojuje se do její sběrnice, pro svou činnost potřebuje SIM kartu.